Využijte nyní slevu 500 Kč na první nákup od 10 000 Kč! V procesu vyřizování objednávky zadejte kód 12458537. Sleva 500 Kč Vám bude odečtena od celkové hodnoty nákupu.

Pojmy

Zde naleznete abecedně seřazené informace k odborným výrazům a názvům

Alergie - vybrané matrace a polštáře obsahují v jádru a potazích bioaktivní složky účinné proti roztočům a látkám způsobujícím alergické reakce. Bioaktivní složka by měla sloužit jako pojistka a neměli bychom se na její účinky 100 % spoléhat. Prioritní je zachování hygieny prostředí lůžka. Šupinky kůže, lupy, látky obsažené v potu, které jsou potravou pro roztoče by neměli proniknout do jádra. Je třeba zdůraznit, že nejúčinnější ochrana proti roztočům je pravidelné praní potahů. Tak nejlépe mechanicky, teplotně a chemicky odstraníme nečistoty, kterými se roztoči živí. Na matrace doporučujeme používat chrániče matrací kterými mechanicky zabráníme průniku nečistot do potahu a teplotou praní 90 % zárodky výskytu roztočů zcela odstraníme. Z hlediska ochrany matrace vůči vzniku roztočů jsou nejvíce zranitelné pružinové matrace, v jejichž dutinách je prostředí pro výskyt roztočů ideální. Proto doporučujeme použití chrániče matrací. Matrace označované jako hypoalergenní produkují u uživatelů méně alergických reakcí. Latex je hypoalergenní a jeho antibakteriální vlastnosti zabraňují šíření baktérií, plísní a roztočů. Je vhodný pro uživatele s respiračními problémy. Na přírodní latex může být malé procento uživatelů alergických.

Bio pěna - jedná se o pěnu, která je vyráběna s příměsí přírodních materiálů (olejů), nebo obsahuje přírodní složky (např. výtažek z aloe vera nebo skočce obecného, který dokáže zmírňovat dermatologické potíže jako jsou lupy a vyrážky). Použitím přírodních olejů se zvyšuje pružnost matrace. Přínos bio pěn spočívá také v omezení technických produktů (surovina ropy je nahrazena surovinami z přírodních zdrojů (např. sojového extraktu), které se při výrobě používají, čímž se omezuje negativní dopad na životní prostředí, ale také jsou vhodnější pro alergiky. Sojový extrakt obsahuje lecitin, který zvyšuje intenzitu dýchání lidské kůže, ovlivňuje také její pružnost, reguluje pH kůže a podporuje přirozený ochranný plášť proti agresivním vlivům prostředí.

Bonnelové pružiny - jádro matrace je složeno z klasických bonnelových pružin. Pružina Bonell je vyrobena z ocelového drátu o průměru 2,2 a 2,4 mm. Matrace složená z těchto pružin zajišťuje dobré rozložení hmotnosti těla po její celé ploše. Kvalita pružinových matrací Bonell může být velmi rozdílná a je závislá na druhu a tloušťce drátu, počtu závitů, výšce pružiny, počtu pružin na ploše atd. Pružiny bývají rozmístěny v anatomických zónách podle své tuhosti, což zajistí lepší rozložení tlaku na lehací plochu. V horní části jsou propojeny kovovými očky. Na pružinovém jádru je roznášecí vrstva a na ní lehací plocha z PUR, studené či paměťové pěny nebo latexu.

Borovicový masív - pružné, pevné a přitom cenově výhodné dřevo. Unikátní barevnost, struktura a kresba dřeva. Výborně odolává vlhku. Vyšší sukovitost. Výrazná kresba.

Bukový masiv - vysoká pevnost, odolnost a hmotnost. Světlý přirozený odstín, široká škála povrchových úprav. Naprostá stabilita a tuhost spojů i po letech používání postele. Méně výrazná struktura a kresba dřeva.

Cink - parketové - skládané provedení masívního materiálu dílce z vlisů, prkének. Levnější provedení dílců masívního nábytku. 

CoolFlex® - typ studené pěny používané v klinicky hodnocených matracích Purtex. Matrace při použití studené pěny CoolFlex® jsou vyráběny v široké škále tvrdosti. Matrace z těchto pěn poskytuje optimální podpěru lidského těla při ležení a vyhoví tak i náročným individuálním požadavkům zákazníků.

Mezi největší přednosti pěn CoolFlex® patří:

• vysoká elasticita
• vynikající dynamické vlastnosti - pružnost a vysoký odpor proti stlačení
• vysoká tvarová stálost při dlouhodobém užívání
• výborná prodyšnost (hygiena lůžka) - velmi dobré odvádění tělesné vlhkosti
• antidekubitní vlastnosti
• vyšší odolnost proti hoření - splňuje přísné evropské bezpečnostní předpisy.

CoolFlex® FLEXI - měkčí typ studené pěny používané v klinicky hodnocených matracích Purtex. Matrace s touto pěnou poskytuje optimální podpěru lidského těla při ležení a vyhoví tak i náročným individuálním požadavkům zákazníků.

Mezi největší přednosti pěn CoolFlex® FLEXI patří:

• vysoká elasticita
• vysoká tvarová stálost při dlouhodobém užívání
• výborná prodyšnost (hygiena lůžka) - velmi dobré odvádění tělesné vlhkosti
• antidekubitní vlastnosti
• vyšší odolnost proti hoření - splňuje přísné evropské bezpečnostní předpisy.

Ergonomický - přizpůsobený požadavkům, tvarům a potřebám těla. Poskytuje kvalitu a zdravotní nezávadnost polohám a pohybům, které ve spánku provádíme. Zabezpečuje komfort při ležení a zabraňuje nezdravému zatěžování pohybového aparátu.

Flexifoam® - polyuretanová PUR pěna o objemové hmotnosti 38kg/m3. Značka výrobce Tropico.

GREENFIRST® - jedná se o bioaktivní úpravu potahu na bázi přírodních a rostliných esencí z citrónu, levandule a eukalyptu. Držitelem patentu je firma BREYNER. Greenfirst garantuje likvidaci populace roztočů s účinkem 93% do jednoho týdne a 100% do 6-ti týdnů.  PURTEX je výhradním dodavatelem pro ČR a SR.

Hmotnost matrace - matrace z velmi hustých kvalitních pěn, obzvláště latexové, jsou velmi těžké. To má vliv na manipulaci s matrací v lůžku a při její přepravě. Toto nelze ale vnímat jako nevýhodu, stejně jako vidět výhodu ve snadné manipulaci s lehkými matracemi, protože důvodem jejich nízké váhy je většinou nekvalitní materiál. Pružinové matrace jsou v tomto specifické, pružiny jsou uloženy v dutinách, váha matrace je proto nižší, matrace přitom může být kvalitní. Je potřeba si vybrat, větší komfort nebo snadnou manipulaci. Váha matrace je důležitá pro předpoklad náročnosti dopravy na místo, kde bude uložena do lůžka, či zda je nutné kvůli úspoře místa matraci často uklízet na jiné místo mimo lůžko.

Kokosové vlákno - vzniká z kůry kokosových ořechů vypěstovaných na ekologických plantážích Srí Lanky. Desky se z něj vyrábějí vulkanizací za tepla pomocí kaučukovníkového mléka (přírodního latexu). Jsou pružné, mají dlouhou životnost a výborné tepelněizolační vlastnosti. Používají se k dosažení potřebné tvrdosti a vzdušnosti.

Kokosová vlákna - kokosová vlákna jsou spojena pomocí latexu, což umožňuje současně zvýšit tuhost a zachovat pružnost. Někteří výrobci vkládají kokosovou desku medzi méně kvalitní pěny, aby tím kompenzovali slabší vlastnosti použitých pěn a prodloužili životnost matrace. Pŕi takové matraci si vždy ověřte parametry použité matracové pěny.

Lakování - vytváří na masivním povrchu ochrannou vrstvu, která chrání nejen před mechanickým poškozením výrobku, ale i před působením slunečních paprsků - vrstva laku chrání dřevo před blednutím, ztrátou přirozené krásy dřeva a dodává tomuto jedinečnému přírodnímu materiálu neopakovatelný lesk. Nabízené postele jsou ošetřeny vodouředitelnými laky, které vynikají barevnou stálostí a především nemají nepříjemný zápach, který byl donedávna nedílnou součástí nově vyrobeného nábytku.

Latex - latexová jádra matrací jsou vyráběna kombinací přírodní směsi mléka z tropického kaučukovníku a syntetického latexu (pryže). Podíl kaučukového mléka může být až 98 %. Důležitým údajem nejen u latexové pěny je její hustota. Hustota latexové pěny se u matrací pohybuje od hodnoty 55 kg/m3. Rozdíl ve vlastnostech latexové pěny je markantní už při zvýšení hustoty o 5 kg/ m3. Čím je hustota latexové pěny použité v matraci vyšší, tím je latexové jádro pevnější, nedrobí se, má lepší ergonomické vlastnosti a je trvanlivější (nevyleží se tak rychle jako PUR pěna, jejíž hustota se pohybuje od 25-40 kg/m3). Optimální hustota latexu pro běžného uživatele s hmotností do 100kg by měla být 65kg/m3 což odpovídá střední tuhosti matrace. Latex je lehký, měkký ale pevný, tvarově stálý a má oproti jiným pěnám díky velkým objemovým hmotnostem dlouhou životnost a také vyšší komfort. Latex se vyznačuje vysokou bodovou elasticitou, která dovoluje velkou tvarovou změnu. Matrace se nejvíce promáčkne v místě největšího lokálního tlaku (boky, rameno), ale okolí (pod hlavou, trupem a nohama) není tímto tlakem ovlivněno. To umožňuje matraci ergonomicky okopírovat tvar ležící postavy a poskytnout jí v každém místě optimální podporu. Během spánku na boku zůstává páteř ve vodorovné, přirozené poloze a ramena, pánev a kolena nejsou vystavené nadměrnému zatížení. Tohoto efektu se dosáhne díky děrovaným měkčím zónám v oblasti ramen a kolen a něco tvrdším a pevnějším zónám pod pánví. Jádro latexové matrace je děrované, počet a velikost otvorů určuje až 7 zón tuhosti. Matrace může být zpevněna deskou z kokosového vlákna. Mezi relativní nevýhody klasického Dunlop latexu patří nižší prodyšnost. Relativní proto, že hustým děrováním profilu matrace se dosáhne dostatečného odvětrávání. Navíc latex samotný má na povrchu chladivý účinek. Pro optimální větrání je důležité použití i lamelového roštu, který zvýší jeho prodyšnost. Speciálně na latex může být malé procento uživatelů alergických. Latex je jinak hypoalergenní a jeho antibakteriální vlastnosti zabraňují šíření baktérií, plísní a roztočů. Je vhodný pro uživatele s respiračními problémy. Nadstandardní provedení latexu je Talalay latex a Talaly Embrace (viz vlastní popis)

Lehací plocha - doporučujeme vybírat jednostranné matrace nebo u oboustranných matrací respektovat princip skladby materiálu popsaný viz dále. Současný trend maximální univerzálnosti matrací, tj. za atraktivní cenu nabídnout použití obou stran vylučuje základní princip stability lehací plochy. Zvyšujeme tím sice pravděpodobnost, že jedna či druhá strana bude uživateli vyhovovat, ale pokud chceme vytvořit ideální lehací plochu je vhodné dodržet vrstvení materiálů od nejtužšího vespod až po nejměkčí na povrchu. Pouze tímto jednostranným vrstvením lze dosáhnout maximálního komfortu. Pokud matraci otočíme na rošt měkkou pěnou matrace a používáme tvrdší stranu, matrace je na podkladu nestabilní. Pokud je na podkladu paměťová pěna, tlak na ni působící ji v průběhu let protlačí do roštu a nevratně poškodí.

Líná pěna - totéž co Paměťová pěna.

Listex- se vyrábí lisováním desky z kokosového vlákna. Vyznačuje se velkou tuhostí, pružností a odolností vůči mechanickému poškození.

Lyocell® Tencel® - typ viskózového vlákna renomované rakouské firmy Lenzing se ekologickým způsobem získává z bukové nebo dubové celulózy.

• vhodné zejména pro teplé období - kdy je zvýšená potivost
• schopnost pohlcování a odvod vlhkosti
• jemné a hebké na dotyk
• velmi dobře se přizpůsobí tvaru těla
• vysoce prodyšná
• antialergická

Lyocellové vlákno z dřevité buničiny má vysokou pevnost, při jeho výrobě se speciální technologií z povrchu vlákna štěpí jemné fibrily, které dávají tkanině příjemný omak. Díky svému původu má vynikající vlastnosti zejména pro udržování optimální vlhkosti v lůžkovinách. Přírodní vlákno Lyocell-TENCEL má schopnost regulace vlhkosti - odebírat a odvádět ji pryč. Tím pomáhá udržovat v lůžku suché mikroklima. Díky suchému prostředí poskyktují lehčí přikrývky pocit tepla srovnatelný s více naplněnými přikrývkami se standartními vyplňovými materiály. Pro správnou funkčnost přikrývek Lyocell-TENCEL je nanejvýš vhodné používat současně takovou kombinací materiálů, které umožní vlhkost uvolněnou lidským tělem pocením během odpočinku nejen odebrat ale i transportovat až na povrch, kde se následně odpaří. Proto používáme vlákno Lyocell-TENCEL nejen jako náplň do přikrývek a polštářů,ale i povrchová látka u tohoto typu výrobků je vyrobena na bázi Lyocell-TENCEL. Současně doporučujeme používat takové materiály na povlečení, které nebrání prostupu vlhkosti na povrch. Přestože se jedná o materiál přírodního původu, lze výrobky z něj udržovat velmi snadno, jako je tomu u syntetických materiálů. Pro ošetřování dodržujte prosím uvedené symboly pro údržbu.

Monoblok -  jádro matrace je tvořeno jedním druhem materiálu být jednolité, tedy vyrobené z jediné vrstvy. Ta je ve všech směrech stejná, jen se uřízne v požadovaném rozměru. V tomto provedení jsou nejvhodnější latexové matrace se zónami a větracími otvory řešenými děrováním, pěnové matrace ze studené pěny se zónováním formou prořezů nebo děrováním. V nejlevnějších matracích se vyskytují monobloky z PUR pěny, často bez prořezů či děrování, vhodné na občasné přespání, s děrováním a prořezy se alespoň částečně eliminují negativa materiálu.

Olšový masiv - krásný a nenapodobitelný vzhled, nápaditá kresba a karamelový přírodní odstín. Dobrá ohebnost a možnost tvarování dřeva. Velice příjemný a hřejivý povrch. Naprostá stabilita a pevnost konstrukce. Vyšší cena olšových postelí jako daň za exkluzivitu designu i materiálu.

Ortopedická matrace - Pojem „ortopedická matrace“ je do jisté míry zavádějící. Pokud budeme doslovní, můžeme konstatovat, že toto označení je naprosto v rozporu s požadavky na zdravé spaní. Správná lehací plocha má totiž podepírat páteř a velké klouby ležícího člověka v přirozeném tvaru a nesmí přirozené oblouky páteře deformovat (tedy ani napřimovat) a slovo ortopedický přitom znamená přímý, napřimující. Pokud by tedy taková matrace dostála svému označení, rozhodně by zdraví neprospívala. Odpovídající označení pro matrace a polštáře, které se přizpůsobují tvaru těla je ergonomický (viz samostatný popis).

Objemová hmotnost - klíčový ukazatel kvality a životnosti pěny použité v jádru matrace. Objemová hmotnost pěny udává hmotnost pěny na metr krychlový. Např. metr krychlový pěny o objemové hmotnosti RG 40 váží 40 Kg. Od toho údaje je možno odvodit životnost pěny. Čím vyšší číslo, tím je pěna kvalitnější. Rozmezí objemové hmotnosti u matrací se běžně pohybuje od 25–55 kg/m³. Matrace pro 80 kg vážícího dospělého uživatele od které očekáváme, že nám vydrží bez proležení po dobu hygienické životnosti po dobu osm let by měla mít objemovou hmotnost pěny v jádru nejméně 40 kg/m3. V obchodních řetězcích a nejen zde se běžně nabízejí matrace s hodnotami objemové hmotnosti 25 - 30 kg/m³ se zárukou 25 let ...

Odpor proti stlačení -  vztlak - tento parametr uživatel vnímá již při prvním kontaktu jako tvrdost matrace. Udává se jako síla v hPa (Hektopascal) nutná ke stlačení vzorku definované plochy pěny o 40 %. Pěny používané v jádru matrací dosahují hodnot 30–50 hPa a vnímání tvrdosti matrace dle těchto hodnot odvozujeme takto:

• 35 měkká
• 40 středně tvrdá
• 45 tvrdá
• 50 velmi tvrdá

Paměťová pěna - nejdokonaleji ze všech pěn kopíruje tvar těla reakcí na tělesnou teplotu. Tlakem těla do plochy matrace proniká teplo, buňky pěny změknou, začnou obtékat tvar těla a umožní tak jeho dokonalé kopírování a zároveň snižují tlak matrace na tělo. Snižuje se tím frekvence změn polohy těla během spánku a ten se tak stává příjemnějším a kvalitnějším. I při setrvání těla déle v jedné poloze na lůžku pěna nezpůsobuje proleženiny, ulevuje od bolestí pohybového ústrojí, oběhového žilního systému, polštáře z paměťové pěny mohou zmírnit chronickou bolest krční páteře. V kvalitnějších matracích je již používána druhá generace pěny s většími póry zvyšujícími prodyšnost a odvod tepla. Výhodami materiálu jsou dokonalá tvárnost, komfort a životnost, nevýhodou je cena a u starších typů levnějších pěn první generace nízká prodyšnost. IV. generace do formy vylévaných paměťových pěn je vhodnější na rozdíl od běžných paměťových pěn, zejména proto, že není tolik závislá na teplotě (nehřeje) a je prodyšnější. Tato vlastnost staví tuto pěnu na pomyslný vrchol v termoaktivních pěnách. Struktura malých a větších buněk, které vznikají při náročném technologickém procesu výroby, se navzájem prolínají a vyvíjejí vhodnou oporu. Tlaky těchto buněk blahodárně působí na celkový požitek při ležení. Tento materiál a jeho póry jsou antibakteriální, vytváří aktivně provzdušněné klima pro spánek. Vylévaná paměťová pěna zajistí perfektní prokrvení, předchází tak vzniku proleženin a zajistí ideální regeneraci organismu během spánku. Nosná vrstva matrace vhodně doplňuje ložnou plochu a to tak, že pěna, která je zde použita má adekvátní pevnost, pružnost a prodyšnost. Jedná se o pěnu, která v kombinaci s ložnou vrstvou tvoří komplexní produkt vhodný k luxusnímu spánku. 

Perforace - matrace díky této technologii vertikálního proděravění jádra získavají mnohem lepší vzdušnost a jádra odvádějí lépe vlhkost.

PES - Polyester - Přírodní polyester je znám asi od roku 1830, první syntetický polyester se používal v 1. světové válce jako impregnační materiál. Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích. K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří: vysoká odolnost na světle, odolnost vůči povětrnosti a mikroorganizmům, malá navlhavost (rychlé sušení).

Prodyšnost - hlavním faktorem úrovně prodyšnosti jsou použité materiály v jádru, jejich skladba, způsob jejich kombinace, spojení, prořezů a děrování. Na odvod potu, přístup vzduchu a termoregulaci má vliv materiál potahu, který je bezprostředně v kontaktu s tělem uživatele. Kvalitní matrace musí umožnit správnou termoregulaci, přísun čistého suchého vzduchu, odvětrávání potu a tím i prevenci proti roztočům. Během běžného spočinutí na lůžku lidský organismus průběžně vylučuje tekutinu složenou z vody, mastných kyselin a dalších látek. Za deset let se jí do matrací vstřebá až 1800 litrů. Postel je nutné denně provětrat a často v ní matraci obracet (z jedné strany na druhou nebo hlavovou částí proti nožní). Matrace by se z uvedených hygienických důvodů měla měnit po 8 letech. Uživatelé, kteří mají tendenci ke zvýšenému pocení by měli uléhat na povrch, který je bude optimálně ochlazovat. Kvalitní matrace zajišťují optimální termoregulaci, stav, ve kterém se tělo ani nepřehřívá ani neprochlazuje. Ideální je studená pěna, pružinové nebo taštičkové matrace. Pokud si je uživatel ochoten připlatit, nemusí se vyhýbat paměťovým pěnám nové generace s otevřenějšími póry zvyšující prodyšnost a odvod tepla, které jsou dokonale tvárné, komfortní a mají dlouhou životnost. Jsou vyrobeny např. technologií odlévání do formy, díky níž mají otevřenou a tím prodyšnou buněčnou strukturu nebo se nabízí prodyšná paměťová pěna s označením Viscogem. Materiály s hodnotou nejvyšší úrovní prodyšnosti jsou studená pěna, líná pěna II generace, Talalay latex, matrace s jádrem složeným z bonellových nebo taštičkových pružin s ložnou plochou z přechozích typů pěn. Studené pěny jsou vyrobeny studenou technologií, která v procesu otevírá póry materiálu a otevírá přístup vzduchu. Díky větší a otevřenější struktuře je pěna poréznější, má vysokou elasticitu, prodyšnost, lepší tepelnou vodivost čímž snáze vyrovnává teplotní rozdíly. Talalay latex; tento typ latexu je velmi jemný a na pocit měkčí jako klasický latex. Směs přírodního a syntetického latexu je dokonale smíchaná se vzduchem a vytváří tak lehkou pěnu, která se zmrazí na -30°C, tím se otevřou buňky a vznikne otevřená, prodyšná buňková struktura, která zabezpečuje výbornou vzdušnost latexové pěny. Jádro pružinových matrací je tvořené pružinami typu Bonell nebo taškovými (pytlíčkovými) pružinami. Pružiny se chovají jako písty čímž účinně recyklují vzduch v uzavřeném prostoru jádra. Do střední úrovně prodyšnosti zařazujeme matrace složené z klasického latexu, paměťové pěny první generace na studené pěně, PUR pěnu na bonnelových nebo taštičkových jádrech, studenou pěnu na vrstvě PUR pěny, monobloky PUR pěny s výrazným děrováním nebo prořezy a některé další kombinace. Běžné latexové matrace mají vysokou hustotu materiálu, což způsobuje nižší vzdušnost, proto se pro zvýšení prodyšnosti jádro výrazně děruje. U latexu je velmi důležité použití lamelového roštu, který zvýší prodyšnost matrace. Na nejnižší úrovni prodyšnosti jsou matrace z monobloků PUR pěn bez výrazného děrování a prořezů, PUR pěn s ložnou plochou paměťových pěn první generace, jádra tvořená z RE-recyklované pěny. PUR pěna s uzavřenou strukturou buněk je málo porézní, má nízkou elasticitu, nízkou tepelnou vodivost a prodyšnost. Nevýhodou matrací vyrobených z PUR pěny je, že hřejí a málo větrají. RE recyklovaná pěna používaná jako výztuha jádra u levných matrací je zcela neprodyšná. Paměťová pěna reaguje na teplo teplotní roztažností. Běžná paměťová pěna starší generace je po stlačení neprodyšná, což má za následek u některých uživatelů pocit horka a pálení. Důsledek je pocení a ukládání těchto látek v povrchových vrstvách jádra.

Průběžka - kompaktní provedení masivního materiálového dílce - materiál není nadstavován a zachovává svoji přirozenou přírodní kresbu.

PUR - polyuretanová pěna - z historie také známá jako "Molitan", vyrábí se zpěněním polyuretanové hmoty, suroviny z ropného derivátu. Proces výroby PUR pěn prošel inovacemi, které zaručují zdravotní nezávadnost materiálu (PUR pěny jsou v současné době díky technologickému postupu kvalitnější než klasický molitan).  Struktura buněčné stěny je polootevřená, rovnoměrná, buňky jsou menší. Pěna má oproti jiným moderním pěnám nižší prodyšnost a elasticitu nižší komfortnost a kratší životnost. Mezi výhody polyuretanové pěny patří nižší hmotnost, a tedy i snazší manipulace s matrací a cenová dostupnost. Pouze ve vyšších hustotách od 35 kg/m3 poskytuje dostatečnou oporu těla a relativní tvarovou stálost. Čím vyšší číslo objemové hmotnosti, tím se jedná o kvalitnější matraci. V obchodních řetězcích se běžně nabízejí pěny o objemové hmotnosti 28 kg /m3. Vyšší objemová hmotnost pěny zaručuje delší dobu používání. Oproti jiným materiálům má nižší vzdušnost. Nevýhodou matrací z PUR pěny je, že více hřejí a hůře větrají.

Pěnové matrace - do této kategorie patří klasické PUR pěny, moderní HR studené pěny a paměťové pěny. Pěny se tvarují a kombinují, mají různé barvy a vlastnosti. Často jsou složeny jako sendvič z různých vrstev dělených podélně až do 7 zón tuhosti.  Výroba polyuretanových pěn je v zásadě realizována dvěma výrobními postupy, ze kterých potom vznikají produkty nazývané „horké“ PUR a „studené“ HR pěny. „Horké pěny“ PUR pěny jsou vývojově starší. Výrobní postup je charakteristický vyššími teplotami (cca 150 °C). Struktura buněčné stěny je polootevřená, rovnoměrná, buňky jsou menší. Obecně lze konstatovat, že horká pěna má nižší prodyšnost a elasticitu. „Studené“ pěny jsou vyráběny při nižších výrobních teplotách (cca 40–60 °C). Struktura buněk je větší a otevřenější, buňky působí jako mikropružiny. Pěna je poréznější, má vysokou elasticitu a lepší prodyšnost. Svými parametry se studené pěny přibližují pěnové pryži – latexu, přičemž jsou prodyšnější a kvalitnější než PUR pěny horké. U pěnových matrací z horké PUR pěny je nutné zajistit dostatečnou prodyšnost vhodnou kombinací materiálů, tvarováním či vrtáním pěn a umístěním na prodyšný podklad. Dostatečná prodyšnost zvyšuje komfort při ležení, protože vytváří suché mikroklima, oblast mezi pokožkou a matrací.  Nejdůležitějším parametrem materiálu je gramáž pěny v kg/m3, ta určuje kvalitu matrace. Na trhu, zvlášť v obchodních řetězcích se často vyskytují i levné horké PUR nízkogramážové pěny s chemicky nadstavenou tvrdostí, což včetně zavádějících marketingových informací může kupujícího při zkoušení matrace zmást. Takové vlastnosti se na úkor zákazníkova komfortu a vydaných peněz rychle změní k proležené nekomfortní hmotě.

Pojená PUR pěna – RE pěna - jedná se o spojené kousky PUR pěny slisované do desky zajišťující zvýšení tuhosti jádra matrace. Odpady PUR pěny vzniklé při dělení se dále zpracovávají drcením nebo řezáním a spojují promícháním s výchozími surovinami PUR pěn, tj. polyolem, izokyanátem a pomocnými přísadami pomocí tepla (horká pára) a chemické reakce do tvarů nebo bloků na pojenou polyuretanovou pěnu (PPUR pěnu), která se po vyzrání dále zpracovává dělením, řezáním apod. Výhodami RE pěny je vysoká objemová hmotnost, nízká cena materiálu a vysoká tuhost, naopak nevýhodou je neprodyšnost, velké množství lepidla, nízká pružnost a životnost. 

Pružinové matrace -  jádro pružinových matrací je vytvořené klasickými pružinami typu Bonell nebo modernějšími taškovými (pytlíčkovými) pružinami. Oba druhy matrací jsou vhodné pro pevný deskový nebo jednoduchý laťkový rošt. Pružina Bonell je vyrobena z ocelového drátu o průměru 2,2 a 2,4 mm. Matrace složená z těchto pružin zajišťuje dobré rozložení hmotnosti těla po její celé ploše. Kvalita pružinových matrací Bonell může být velmi rozdílná a je závislá na druhu a tloušťce drátu, počtu závitů, výšce pružiny, počtu pružin na ploše atd. Pružiny bývají rozmístěny v anatomických zónách podle své tuhosti, což zajistí lepší rozložení tlaku na lehací plochu. V horní části jsou propojeny kovovými očky. Tašková (pytlíčková) pružina je měkčí než pružina Bonell. Je předpružena a zašita v textilním potahu. Chová se jako malý píst, její pohyb je zcela nezávislý na okolí.  Zašitím do textilních sáčků (taštiček) dochází i k tlumení hluku. Má soudkový nebo válcový tvar, tělo podpírá bodově a podporuje tak anatomickou polohu páteře. Výborná elasticita umožňuje správné uvolnění a relaxaci kosterního svalstva. Pružiny jsou podle tuhosti rozmístěny ve 3-7 anatomických zónách, aby zaručily optimální rozložení tlaku. V matraci je jich od 400 ks. Jsou účinnější než pružiny typu Bonell. Na pružinovém jádru obou typů matrací je izolační přechodová vrstva, např. deska z kokosového vlákna, následuje lehací vrstva pěny a poslední vrstvou matrace je její potah. Některé matrace mohou mít chladivou letní a hřejivou zimní stranu (letní materiály: bavlna, duté vlákno, bavlna + koňské žíně; zimní materiál: ovčí vlna). Tyto matrace mají velmi dobrou prodyšnost, z toho plyne i velká odolnost vůči plísním, roztočům a bakteriím. Pružinové a taštičkové matrace mají dlouhou životnost. Nelze je zpravidla použít na polohovací rošty (může dojít k jejich deformaci s výjimkou některých taštičkových matrací).

Ramenní kolébka - změkčení matrace v ramenní oblasti. Díky změkčení rameno v pozici na boku proniká do materiálu matrace a zachovává tak přirozenou vodorovnou polohu páteře.

Sanitized - funkce této úpravy pěny poskytuje trvalou a účinnou ochranu proti bakteriím, roztočům a plísním. Pěny Sanitized jsou dermatologicky testované a byly označené jako šetrné vůči pokožce, dále jsou také testované na bezpečnost a nezávadnost. Pěny Sanitized představují řešení pro alergiky.

Sendvičové jádro -  obvyklá skladba pěnových matrací. Jádro matrace je složeno z více druhů materiálů. Pokud chceme vytvořit ideální lehací plochu z pěny, je nutné dodržet vrstvení materiálů od nejtužšího vespod až po nejměkčí na povrchu. Tímto jednostranným vrstvením lze dosáhnout výjimečného komfortu.

Smrkový masiv - lehké, dostupné dřevo, snadno opracovatelné do mnoha podob. Stálá barevnost, jemná kresba. Široká škála odstínů, snadné moření, lakování i voskování. Nižší odolnost proti vlhkosti než u borovice. Méně výrazná kresba a struktura dřeva.

Studená pěna - též označovaná HR (high resilient = vysoce odolná) je pěna s otevřenými póry. Vyznačuje se pružností, elasticitou, oproti jiným pěnám vysokou prodyšností a od objemové hmotnosti 40 kg/m3 dlouhou životností. Jedná se moderní materiál, který je vhodné preferovat před sice levnými, ale v mnohých ohledech již překonaných horkých PUR pěnách. Je ideální nosným základem pod paměťovou pěnou, kdy zvyšuje prodyšnost této kombinace, jako samostatná zónovaná matrace, nebo v kombinaci s taštičkovými pružinami. Svými parametry se studené pěny přibližují pěnové pryži – latexu.

Syntetické produkty - produkty ze syntetických materiálů jsou většinou levnější a v mnohém se vyrovnají výrobkům z přírodních materiálů. Výplň polštářů z řady syntetických produktů tvoří syntetické vlákna ve formě polyesterových kuliček, které mají dlouhou životnost, jsou nadýchané, poddajné a v mnohém tak připomínají prachové peří, ale narozdíl od peří jsou vhodné pro alergiky a astmatiky. V přikrývkách je syntetické vlákno ve formě rouna. Syntetické vlákna zlepšují vlastnosti a kvalitu výrobku - zachovávají stálost objemu a mají vysokou schopnost regenerace po vyprání. Polštáře a přikrývky ze syntetického vlákna lze prát v pračce a sušit v sušičce, a proto jsou velmi vhodné pro alergiky. V porovnání s polštáři s péřovou náplní si často dokáží při vysoké kvalitě udržet nízkou cenu.

Talalay Latex - tento typ latexu je velmi jemný a na pocit měkčí jako klasický Dunlop latex. Směs přírodního a syntetického latexu je po nalití do kovové formy promíchaná se vzduchem a vytváří tak lehkou pěnu, která se zmrazí na -30°C, čímž se otevřou buňky a vznikne otevřená buňková struktura. Následně se takto vzniklá pěna smíchá s CO2 a vulkanizuje při 115°C, čímž se zvětší objem buněk a zafixuje se finální otevřená buněčná struktura. Talalay latex díky své jemnosti a vzdušnosti je používaný i při výrobě anatomicky tvarovaných polštářů nejlepší kvality. Hustota Talalay latexu je 55kg/m3. TALALAY EMBRACE LATEX Latexová pěna s vlastnostmi paměťové pěny.

Talalay embrace latex - kombinuje výhody latexové pěny a paměťové pěny a nejdokonaleji kopíruje tvar těla ze všech latexových pěn, a to díky změně tělesné teploty. Při tlaku těla na plochu matrace vzniká teplo, tím se jednotlivé buňky pěny stanou měkčími, začnou obtékat tvar těla, čímž umožní jeho dokonalé kopírování a zároveň snižují tlak matrace na tělo. Negativa: U nekvalitního řídkého latexu s hustotou pod 55 kg/m3, nebo směsí latexu a jiných pěn jako PUR pěny v matracích prodávaných pod označením Hydrolatex nebo Waterlatex, dochází k zvýšenému opotřebení a proležení materiálu už po několika letech. Umělé složky v latexu sice snižují cenu výrobku ale zároveň i jeho kvalitu, trvanlivost a další pozitivní vlastnosti. Naproti tomu jádro s příliš vysokým podílem přírodního latexu začíná časem tvrdnout a drobit se. Kvalitní latexové matrace mají díky vysoké hustotě velkou hmotnost, a proto jsou obtížně manipulovatelné (v rozměru 90x200cm mají hmotnost cca 33 kg). Samozřejmě platí, že vyšší hustota latexu znamená vyšší cenu. Na druhé straně vyšší hustota znamená i vyšší tuhost materiálu. Proto například latex s objemovou hmotností 55 kg je pocitově měkčí než latex s hmotností např. 65 kg. 

Taštičkové pružiny - jádro matrace je složeno z pružin uložených v taštičkových pouzdrech. Tašková (pytlíčková) pružina je měkčí než pružina Bonell. Je předpružena a zašita v textilním potahu. Chová se jako malý píst – její pohyb je zcela nezávislý na okolí. Má soudkový nebo válcový tvar, tělo podpírá bodově a podporuje tak anatomickou polohu páteře. Výborná elasticita umožňuje správné uvolnění a relaxaci kosterního svalstva. Pružiny jsou podle tuhosti rozmístěny ve 3-7 anatomických zónách, aby zaručily optimální rozložení tlaku. V matraci je jich od cca 400 ks. Jsou účinnější než pružiny typu Bonell. Na pružinovém jádru je roznášecí vrstva a na ní lehací plocha z PUR, studené či paměťové pěny nebo latexu.

Tencel® -

Vakuovaná matrace - často používaným názvem je také komprimovaná matrace. Tento název však nijak neudává kvalitu matrace, ale pouze způsob balení. Pokud je matrace dodávána v takovémto balení je nutné ji rozbalit do 60 dnů od data komprimace (shoduje se s datem výroby). Rozbalenou matraci je potom nutné nechat 48 hodin vyrovnat na rovné podložce a nesmí být po tuto dobu zatěžována.

Visco - elastická pěna - alternativními názvy pro línou pěnu jsou viskoelastická, lazy-foam, paměťová nebo termoreaktivní pěna. Líná pěna má otevřenou buněčnou strukturu, která mění svou tvrdost v závislosti na teplotě (pěna se při kontaktu s teplem lidského těla přizpůsobuje a tím dochází k rovnoměrnému rozložení váhy). Pomalé vracení do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám (dekubitům). Zajímavostí je, že tento materiál byl vynalezen NASA a pro komerční využití byl uvolněn až v roce 2000. Matrace z tohoto materiálu se hodí pro spaní na boku a v případě úrazů páteře, zvýšenému riziku proleženin, nebo hematomů, naopak nejsou vhodné pro děti (kvůli správnému vývinu). Líná pěna se používá pro vrchní vrstvy matrace (podkladovou vrstvou je nejčastěji studená pěna), působí jako prevence proti poleženinám, hlavně pokud je po celé ploše matrace. Někdy je však využívána jen na nejvíce zatěžované části matrace.

Xdura pěna - Světová novinka xdura je jiná než ostatní pěny. Není studená, visco, ani standardní a splňuje všechny požadavky pro moderní matracové pěny. Je dlouhodobě stabilní. Ani pocení a dlouholeté používání nezmění její vlastnosti. Ztráta výšky pěny je nulová. Je stálopevná ve všech směrech, jak při zpracování, tak při používání proti natržení. Tím je prakticky nezničitelná. Nezaměnitelná pórová struktura zajišťuje měkkost na povrchu a podporující elasticitu uvnitř. Pěna xdura má správné klima pro zdravý spánek. Otevřené póry zabraňují hromadění tepla, vlhkosti. Žádná jiná pěna bez dodatečné perforace Vám nezaručí prodyšnost!

Zdravotní matrace  - s označením „zdravotní matrace“ se lze setkat dnes takřka na každém rohu. Pokud sháníte „ZDRAVOTNÍ“ matraci dávejte pozor na praktiky některých prodejců, je důležité vědět, že „ZDRAVOTNÍ“ matrace neexistují, jedná se pouze o zavádějící marketingový tah. Ministerstvem zdravotnictví je povolen pouze název ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK, který může používat pouze ten, kdo má KLINICKÉ HODNOCENÍ. Pokud někdo používá uvedené názvy, žádejte o předložení opravňujících dokladů certifikáty, výsledky hodnocení, testy ... . Matrace neléčí je pouze prevencí.